TIBBİ BİRİMLER

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi; organizasyon, uzman kadro ve ileri teknoloji desteğinde tam donanımlı bir tıp merkezinin dünya standartlarındaki modern avantajlarını tüm insanlarımıza sunmakta, üstün hizmet anlayışıyla yılın her günü ve saatinde kesintisiz hizmet vermektedir.

 

Hizmet Verilen Uzmanlıklar ve Uygulamalar

  • Periodontoloji
  • Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi
  • Endodonti
  • Pedodonti
  • Diş Hastalıkları ve Tedavisi
  • Oral İmplantoloji
  • Protetik Diş Tedavisi
  • Ortodonti
  • Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi (Oral Diagnoz)

 

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi (Oral Diagnoz)

Oral Diagnoz adı altında hastaların asıl başvuru nedenlerinin incelenmesinin yanı sıra tüm baş-boyun bölgesi ve ağız içi muayeneleri, ağız hastalıklarının sistemik hastalıklarla ilişkisi de incelenerek, bu kapsamda ağız içi hastalıkların teşhis ve tedavi planlaması yapılmaktadır. Bu planlama için; ağız içi muayenenin dışında; ağız içi kamera ile hasta bilgilendirmesi yapılmasının yanı sıra, dijital apikal röntgen ve dijital panaromik röntgen görüntüleri ile radyolojik incelemeler de yapılmaktadır. Amaç hastanın öncelikli şikâyet kaynağının tespit edilmesi, aynı anda hastanın karşılaşabileceği olası sorunları belirleyerek, ilerleme olmadan tedaviye yönlendirmektir. Bu yöntemiyle; erken teşhis ile uygulanacak koruyucu ve önleyici tedaviler, ileride oluşacak daha büyük sorunları engelleyerek tedaviyi hem daha basit, hem de daha ekonomik hale getirmektedir.

 

Periodontoloji

Periodontoloji; dişlerin veya kaybedilmiş dişlerin yerine yerleştirilen implantların çevresini saran dişeti ve yumuşak dokuların, dişleri ve implantları destekleyen çene kemiği gibi sert dokuların sağlığının korunması ve hastalık oluştuğunda tedavisi ile ilgilenen bölümümüzdür. Yapılan tedaviler; Detertraj, Subgingival Küretaj, Biyomateryal ve membran uygulamaları, Flap Operasyonu, Gingivoplasti’dir

 

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümümüzde; dişlerin normal ve cerrahi çekimleri, gömülü diş operasyonları, implant uygulamaları, çene kist operasyonları ve rekonstrüksiyonu, kök ucu (rezeksiyon) ameliyatları, preprotetik cerrahi operasyonları yapılmaktadır. Ayrıca, yeterli kemik miktarının bulunmadığı bireylerin tedavilerinde, kemik miktarını arttıracak işlemler (kemik greftleri, sinus lifting, otojen blok greft, greft membran vb.)ile desteklenen, ileri cerrahi teknikler uygulanmaktadır.

 

Endodonti

Endodonti, diş pulpası ve periapikal dokuların morfoloji, fizyoloji ve patolojileri ile ilgilenen bölümümüzdür. Yapılan tedaviler; Kanal Tedavisi ve Kanal içi post (Döküm, Fiber) uygulamalarıdır.

 

Diş Hastalıkları ve Tedavisi

Diş Hastalıkları ve Tedavisi bölümü, diş yapılarının gelişimsel ve kazanılmış hastalıkları nedeniyle görülebilen form bozukluklarını düzeltmek, restore etmek, dişin fonksiyon ve estetiğini yeniden kazandırmak sorumluluğunu üstlenmektedir.

Yapılan tedaviler ise Kompozit Dolgu, Seramik İnley/Onley, Diş Ağartma (Beyazlatma – Bleaching)’dır.

 

Pedodonti

Pedodonti (Çocuk Dişhekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bölümümüzdür. Amacımız; dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çocuklarımızı çürüksüz bir geleceğe hazırlamaktır. Diş çürüğünü önlemeye yönelik koruyucu uygulamalarımızda; çocuğun ve ailesinin ağız-diş sağlığı ile beslenme konusunda eğitilmesi, ağız ve diş bakımı ile fırçalama tekniğinin, diş ipi kullanımının uygulamalı olarak anlatılması, yüzeyel flor uygulaması ve fissür örtülmesi de yer almaktadır.

 

Protetik Diş Tedavisi

Protetik Diş Tedavisi, eksik veya kaybedilmiş dişlerin yerine yapay olarak yenilerinin getirilmesi anlamına gelmektedir. Merkezimizde uygulanan protez çeşitleri ise; sabit protezler (Metal seramik kuron, Porselen Lamina, Tam seramik kuron (metal desteksiz), Maryland köprü, Zirkon kuron), hareketli protezler (Tam Protezler, Bölümlü Protezler, Hassas Tutuculu Protezler) ve implant üstü protezler’dir.

 

Ortodonti

Ortodonti; alt ve üst çene ilişki bozuklukları ile dişlerin çapraşıklıklarının düzeltildiği bölümümüzdür. Çapraşık ve kötü konumlanmış dişleri temizlemek daha zor olduğu için, periodontal (dişeti) hastalıklara yakalanma ve diş çürüğüne bağlı olarak dişlerin erken kaybedilmesi riski vardır. Ayrıca çene kaslarında daha fazla baskıya neden olarak; TM eklem bozukluklarına ve böylece baş ağrısına, sırtta, ve omuzda ağrıya neden olabilirler. Çapraşık dişler aynı zamanda görünüşünüzü de etkiler. Ortodontik tedavi ile daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağzınızda kalacak dişlere sahip olabilirsiniz.

 

Oral İmplantoloji

Çeşitli nedenlerden dolayı doğal dişlerini kaybetmiş hastaların, diş eksikliğini gidermek ve de üzerlerine sabit veya hareketli protezler yapılabilmesini sağlamak için, titanyum veya seramik esaslı yapay köklerin çene kemiğine yerleştirilmesi ile ilgilenen birimdir.

 

Anestezi

Merkezimizde ağız ve diş Sağlığı ile ilgili tüm işlemler, tıbbın diğer branşları ile multidisipliner bir şekilde, lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ve bilinçli sedasyon altında yapıldığı gibi, genel anestezi altında da uygulanmaktadır.