TIBBİ BİRİMLER

Gastroenteroloji

GASTROENTEROLOJİ

Gastroenteroloji, sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalıdır. Bu bilim dalı uzmanına gastroenterolog deniliyor. Yemek borusu, mide, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas organlarını konu alan söz konusu bilim dalı; bu organların ülser, gastrit, sarılık, siroz, spastik kolon (irritabl bağırsak sendromu: İBS), safra kesesi taşları ve iltihabı, mide-bağırsak kanserleri, hemoroid (mayasıl, basur) gibi bilinen hastalıklarına çözüm arıyor.

Medivia Hastanesi bünyesinde hizmet veren Gastroenteroloji bölümünün endoskopik inceleme ve işlemler için hasta konforunu ön planda tutan, hekim ve sağlık personelinin rahat çalışabileceği ideal koşullarda hazırlanmış bir endoskopi ünitesi bulunmaktadır.

Endoskopi Ünitesi

Gastroskopi

Gastroskop adı verilen ince ve kıvrılabilen bir tüp yardımı ile sindirim sisteminin üst bölümünün video monitörde görülerek incelenmesi işlemidir. Bu işlem sırasında, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı (duodenum) incelenebilir ve gerekiyorsa iç organların fotoğrafları alınabilir. Midenin boş olması inceleme için zorunludur. Bu nedenle işlemden 8 saat önceden herhangi bir gıda alınmamalı, çok zorunlu değil ise su içilmemelidir. İlaç alerjisi, kalp kapak hastalığı ve akciğer hastalığı olan hastalar durumlarını doktora bildirmelidirler. Ayrıca doktor işlem esnasında lüzumu halinde gördüğü lezyonlardan doku örnekleri alabilir (biopsi). Alınan parçalar mikroskopta patolog doktor tarafından dikkatle incelenerek kesin hastalık tanısı konulur.

Kolonoskopi

Kolonoskopi en basit tabirle kalın bağırsağın görüntülenme işlemidir. Kolonoskopi sırasında hasta uyutularak makattan esnek ve ucunda ışık olan bir tüple kalın bağırsağı incelenmektedir. İltihaplı bağırsak hastalıklarının tanımlanabilmesine olanak sağlayan kolonoskopi sadece bir tetkik değil aynı zamanda bir tedavi yöntemidir. Kolon kanseri belirtilerine sahip olanların yanı sıra 50 yaşını aşmış herhangi bir şikayeti olmayan herkesin tarama amacıyla kolonoskopi yaptırması gerekmektedir.

ERCP

ERCP (Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi), safra yollarında ve pankreas kanalında darlık veya tıkanıklık oluşturarak safra yolları iltihabına (kolanjit), pankreas iltihabına (pankreatit) sebep olabilecek taş, tümör gibi unsurların tanı ve tedavisinde kullanılır. Girişim videoendoskopik bir cihaz (Duodenoskop) kullanılarak yapılır. İşlem 20 dakika ile bir saat arasında değişen bir sürede gerçekleştirilmektedir. İşlemden önce hasta muayene edilir ve yapılması gerekli testler görülür. ERCP yapılacak kişinin işlem öncesi en az 8 saat aç olması gerekir. Ayrıca Aspirin, Coumadin gibi kanı sulandıran ilaç kullanımı varsa bunlar işlemden bir hafta önce kesilmelidir.